Q&A

Jak pracuje na weselu?

To pytanie czasami pada podczas spotkań. Pracuję na najwyższej jakości profesjonalnych aparatach, które gwarantują wysoką jakość i wydajność nawet w słabym świetle. W połączeniu z profesjonalnymi obiektywami jest to zestaw idealny. Dodatkowo posiadam baaaardzo dużo akumulatorów, baterii i kart pamięci. Robię wszystko by Wasze zdjęcia były chronione i do momentu ich przekazania zabezpieczone w kilku miejscach w razie awarii sprzętu. Również przez 2 lata po Waszym ślubie przechowuje dodatkowe kopie Waszych zdjęć.

Na weselu staram się nie wyróżniać pośród gości. Od czarnego żałobnego zestawu wolę elegancje ubrania, które sprawią, że Goście Weselni nie będą od razu wyłapywać mnie z tłumu.

Zdaję sobie sprawę jak ważny jest wygląd. Dlatego w dniu wesela zawsze mam też zapasowy komplet ubrań, aby w dniu wesela również nic nie mogło mnie zatrzymać w pracy.

Podczas przygotowań na początku skupiam się na detalach i obserwacji co dzieje się w domu. Fotografuje momenty ważne, emocje i interakcje pomiędzy osobami przebywającymi w otoczeniu Panny Młodej i Pana Młodego. 

Fotografując też staram się dbać o dobrą atmosferę przygotowań. Zwykle też przed wyjściem do kościoła / usc robię małą przypominajkę czyli wymieniam co trzeba ze sobą zabrać żeby nie dopuścić do stresu przed najważniejszym momentem tego dnia. 

To bardzo ważna kwestia. Pracując w miejscach sakralnych potrzebna jest specjalna legitymacja wydawana po kursie w Kurii. 

Przed mszą wraz ze świadkami zawsze idę do zakrystii przedstawić się księdzu. Wtedy też jest ten moment gdy trzeba okazać dokument.

Zwróć uwagę czy osoby dokumentujące Wasz ślub posiadają odpowiednie przeszkolenie i zgody.

Oczywiście fotografuje, ale przede wszystkim staram się robić to bez zwracania na siebie uwagi. Chodzę po kościele i obserwuje gości oraz Parę Młodą. Jednak w przypadku kiedy przestrzeń jest otwarta i moje kroki mogą odciągnąć wzrok zebranych ograniczam takie sytuacje do minimum. Doświadczenie w tej pracy pozwala mi na to, aby rozplanować kadry tak, żeby było dobrze 🙂 

Wszystko zależy od pakietu. Zawsze staram się, abym była obecna w ważnych dla Was momentach. Dla jednego klienta wybierającego pakiet 12 godzinny ważne będzie abym była na przygotowaniach, inne osoba uzna, że chce zdjęcia z oczepin. Dlatego też pakiety są elastyczne i ustalamy w których godzinach jestem z Wami.

Przykładowo w pakiecie 12 godzinnych zaczynam o godzinie 13:00 Ceremonią ślubną i jestem do godziny 1:00 aby reportaż obejmował również oczepiny.

Od rana w dniu Waszego wesela mam nadpobudliwość wzrokowo – fotograficzną 😀 Obserwuje z różnych miejsc, oczekuję ciekawych zachowań, wyszukuję emocji i to wszystko fotografuje. 

Jednak oprócz fotografowania dużo rozmawiam, czasami tańczę z wujkami lub kuzynami, którzy za taniec sprzedali mi piękny uśmiech do zdjęcia 🙂 

Jestem typem osoby, której wszędzie jest pełno … a później od Par Młodych dostaje wiadomość „zmieszałaś się z tłumem tak, że nawet nie wiedziałam gdzie jesteś”. I oto chodzi, żeby nie być polującym na ludzi. Kiedy Goście Weselni widzą, że ja się dobrze bawię to i oni są bardziej rozluźnieni gdy mnie widzą 🙂

Na plener ślubny innego dnia umawiamy się na spokojnie po Waszym ślubie. Wtedy wiecie kiedy wracacie z urlopu, jak planujecie wykorzystać pierwsze dni Małżeństwa. 

Zalecam jednak zawsze, aby plener nie był realizowany w terminie dłuższym niż 3 miesiące od dnia ślubu. Z doświadczenia wiem, że im dłużej czekamy tym trudniej się zgadać.

Jednak ważniejszy od pleneru jest Wasz ślub więc nie mam w zwyczaju męczenia Was o to przed ceremonialnym „tak”.

Jak przygotować się do sesji plenerowej?

Najważniejsze to żeby ubrania były czyste. Dlatego weź ze sobą kilka zestawów ubrań. Najlepiej niech będzie to jeden zestaw w intensywnym kolorze pasującym do Twojej karnacji a drugi w kolorach neutralnych (pudrowe, delikatne, niekontrastowe). Ideałem są ubrania bez dużych nadruków i wzorów. 

W sytuacji kiedy modelem jest dziecko również ta zasada się sprawdza. Chociaż tutaj możemy też troszkę zaszaleć i ubrać kombinezony albo np. śmieszne karnawałowe kostiumy. Jeśli Twoje dziecko nie lubi się przebierać pamiętaj o tym i wybierz łatwe do zmiany ubrania.

Najważniejsze co musi znaleźć się w Twojej torbie kiedy wybierasz się na sesje dziecięcą to:

 • suknia ślubna
 • welon/ wianek / ozdobę do wlosow
 • buty ślubne
 • buty na zmianę (możemy pochodzić po kałużach lub błocie)
  – sweter lub kurtkę (co by nie zmarznąć)
 • ciuchy na przebranie, jeśli macie ochotę wrócić w cywilnych ciuchach 😉
 • garnitur
 • spinki do koszuli, poszewka, inne dodatki
 • kwiaty – jeśli dotrwały sesji 😉
 • lakier do włosów
 • grzebień / szczotka
 • wsuwki, gumka do włosów
 • kosmetyki (do przypudrowania i poprawienia make upu)
 • woda / coś do picia
 • przekąski, jeśli jesteście głodomorami 😉
 • plecak, żeby było Wam wygodniej nosić bagaże
 • mokre chusteczki

Po za tym uznaję zasadę : lepiej wziąć więcej niż mniej. Pamiętaj, ze mając wybór możemy działać lepiej niż kiedy na szybko musimy improwizować 😉

Po sesji otrzymujesz dostęp do systemu wyboru zdjęć gdzie sami decydujecie, które zdjęcia stworzą Waszą pamiątkę. Dostęp do wyboru zdjęć otrzymujecie do 2 tygodni od dnia wyboru. Następnie projektuje album (jeśli przewiduje go oferta) i około miesiąc później umawiamy się na odbiór w moim studio u Szady ul. Wróbla 8a, Siemianowice Śląskie. 

Jest to wręcz wskazane. Jeśli zależy Ci na tym, aby zdjęcia były dopracowana w każdym względzie warto zainwestować dodatkowe pieniądze w wizaż i fryzjera. Posiadam kilka specjalistek w tej dziedzinie, które są sprawdzone i gwarantuje, że są efekty ich pracy są zniewalające.

Oczywiście istnieje możliwość wykupienia sesji i podarowania jej komuś na prezent. Zgłoś się przez formularz kontaktowy. Oprócz wykupienia całej sesji istnieje możliwość przedpłacenia często kosztów sesji np. 100 zł i resztę zależnie od potrzeb dopłaca obdarowany. Do każdego wykupionego zaproszenia otrzymujesz również kartę upominkową.

Jak wygląda sesja w studio?

Sesje zdjęciowe mogą odbywać się w studio w Siemianowicach Śląskich ul. Wróbla 8a. Jednak w okresie letnim do póki pogoda pozwala chętnie fotografuje również w plenerze. Dojazd do klienta w cenie obejmuje 20 km w dwie strony. W okolicy Siemianowic i Piekar Śląskich jest bardzo dużo ciekawych plenerów. Dostosujemy miejsce do Twoich oczekiwań.

Godzinę sesji staraj się dostosować do trybu dnia maleństwa. Nie planuj terminu w godzinach w których zwykle dziecko ma drzemkę.

Pamiętaj żeby przed sesją przygotować czyste i wyprasowane ubrania. Zadbaj o to, aby osoba, która będzie fotografowana (niezależnie czy to będzie dziecko czy dorosły) była czysta i zadbana. Umów się do kosmetyczki, fryzjera, pomaluj paznokcie itp. Może to się wydawać dziwne, ale te zdjęcia będą z Tobą całe życie więc warto żeby zadbać o każdy szczegół.

Najważniejsze to żeby ubrania były czyste. Dlatego weź ze sobą kilka zestawów ubrań. Najlepiej niech będzie to jeden zestaw w intensywnym kolorze pasującym do Twojej karnacji a drugi w kolorach neutralnych (pudrowe, delikatne, niekontrastowe). Ideałem są ubrania bez dużych nadruków i wzorów. 

W sytuacji kiedy modelem jest dziecko również ta zasada się sprawdza. Chociaż tutaj możemy też troszkę zaszaleć i ubrać kombinezony albo np. śmieszne karnawałowe kostiumy. Jeśli Twoje dziecko nie lubi się przebierać pamiętaj o tym i wybierz łatwe do zmiany ubrania.

Czym innym jest sesja noworodkowa a innym sesja dziecięca. Dlatego jeśli dziecko jeszcze samodzielnie nie siedzi poinformuj mnie o tym przed sesją. 

Po za tym uwielbiam pracować z młodymi modelami niezależnie czy mają rok czy lat 18 😉 Najważniejsze jest to, abyś przed sesją nie nastawiała dziecka negatywnie do wizyty w studio. Robię wszystko, żeby udział w sesji był dla każdego dobrą zabawą. Dlatego nie trzeba się nastawiać na nic. Sesję i tak dostosowujemy do rytmu dziecka i jego humoru.

Uwielbiam w pracy dziećmi to, że nie da się nic zaplanować. Trzeba czas sesji oraz jej przebieg dostosować do humoru małego modela. Zwykle wystarczy odpuścić oczekiwania, a rozpocząć zabawę z dzieckiem. I uwierz mi rodzicu – mówienie do kilkulatka „uśmiechnij się do Pani fotograf” nigdy nie zadziała. Za to w momencie kiedy śmiejemy się i cieszymy razem z dzieckiem wychodzą najpiękniejsze uśmiechy na zdjęciach. 

Kontrolowana dobra zabawa daje najpiękniejsze efekty. Jeśli okaże się, że dziecko ma ewidentnie gorszy dzień i nie ma ochoty na przebywanie w towarzystwie jakiejś obcej baby z aparatem (o mnie mowa :P) to zatrzymuję zadatek i ustalamy kolejny termin.

Po sesji otrzymujesz dostęp do systemu wyboru zdjęć gdzie sama decydujesz, które zdjęcia stworzą Waszą pamiątkę. Po dokonaniu wyboru zdjęcia trafiają do Ciebie do 2 tygodni od dnia zaakceptowania zdjęć.

Jeśli pakiety nie obejmują wydruków zdjęcia otrzymujesz na maila w pełnej rozdzielczości.

Kiedy pakiet zawiera wydruki bądź albumu umawiamy się na odbiór w moim studio u Szady ul. Wróbla 8a, Siemianowice Śląskie. 

Dla dorosłych – w sensie buduarowej oraz zwykłej sesji wizerunkowej. Zadbaj o to jak inni widzą Cię w sieci. Zarówno na facebooku jak i innych stronach dobrze pokazać się na profesjonalnych zdjęciach. 

Wracając do sesji buduarowej czyli inaczej mówiąc kobiecych to idealny prezent. Nie każdy uważa, że takiej sesji potrzebuje, a dzięki niej poprawia się samoocena modelek.

Cena sesji jest inna niż podana powyżej. Pakiety:

 • Minisesja: 5 ujęć w studio, gdzie przygotowania należą do Ciebie w tym make up, fryzura i stylizacja. Koszt: 400 zł.
 • Sesja full: 10 zdjęć, udział wizażystki, pomoc w doborze stylizacji. Koszt: 700 zł.

Nawet podczas sesji dziecięcych zachęcam rodziców do pojawienia się na kilku ujęciach. Sami wybieracie, które zdjęcia będą tworzyła Twoją pamiątkę. 

A wracając do pytania 🙂 Oczywiście również wykonuje sesje całej rodziny jednak cena wtedy różni się od powyższej. Napisz do mnie a podam Ci ceny pakietów.

Aby być na bieżąco polub i obserwuj moją stronę na facebooku Szada Fotografia.