W Internecie pełno jest poradników co zrobić aby Wasz ślub i wesele były na prawdę wyjątkowy. Dla wszystkich moich Par Młodych postanowiłam dodać swoje parę pomysłów i uwag. Ci, który mnie znają, wiedzą, że wolę omówić to co może pójść źle po to aby uniknąć niemiłych niespodzianek. Jeśli czytając poniższy post poczujesz negatywne emocje, zdaj sobie sprawę, że podczas Waszego ślubu nie będą one Wam już towarzyszyły 🙂

1.jpg

Próbowanie usług

Jeśli jesteś osobą, która lubi mieć wszystko dopięte na ostatnią chwilę sprawdź jakość usług oferowaną przez firmy, z którymi zamierzacie współpracować. Obowiązkowo umów się na obiad w sali/restauracji w której chcecie mieć wesele (najlepiej przyjść nie zgłaszając, że chcecie wynająć sale. Sprawdzicie wtedy czy obsługa jest miła oraz czy dania są smaczne). Wybierzcie się na ślub który odprawiać będzie Wasz ksiądz. Przed randką z narzeczonym lub wieczorem panieńskim wybierz się na próbną fryzurę i make up (makijaż i fryzura mają nie tylko być efektowne ale również pozwolić Ci na normalna zabawę przez co najmniej 10 godzin. Jeśli zobaczysz, że kok się rozpadł, a po cieniach na powiekach zostało już tylko wspomnienie – nie łudź się, że w dniu ślubu będzie inaczej. Po prostu zmień salon:)).  Co z usługami fotografa? Sesja narzeczeńska jest tym czego potrzebujecie. Uwierzcie mi. Podczas sesji nie tylko zobaczysz jak pracuje Wasz fotograf. Sprawdzicie czy rozumiecie swoje oczekiwania oraz będzie to okazja aby pozbyć się stresu, który często pojawia się kiedy ktoś celuje w Nas aparatem. Po co Wam te zdjęcia? Jeśli argument pamiątki na całe życie to za mało, to zdjęcia możecie wykorzystać na zaproszeniach, podziękowaniach, filmiku o Waszym związku prezentowanym podczas ślubu. Warto na sesje zaprosić też kamerzystę (jeśli również planujecie go wynająć) aby nagrał mini filmik, który wyświetlicie w trakcie oczepin.

To Wasze święto!

Mimo, że wiele osób będzie chciało Wam pomóc i doradzić. Pamiętajcie, że to Wasze święto. Nie jesteście przekonani do grajka który będzie „grał na wyjście”? Nie bierzcie go. Nawet jeśli rodzice powiedzieli, że za niego zapłacą. Babcia każe zaprosić jakiś ludzi, których nigdy nie widziałaś na oczy – nie zapraszaj ich. Jest wiele zwyczajów, które starsi próbują wymusić na młodych. Miliony rzeczy, które wypada i nie wypada. Najważniejsi tego dnia jesteście WY dlaczego nie dajcie się presji otoczenia. Wszystkim i tak nigdy nie dogodzicie. Najpiękniejszy dzień w Waszym życiu ma budzić w Was pozytywne emocje. To początek Waszego wspólnego życia i nikt nie będzie przez nie szedł za Was 🙂

Zaproszenia i potwierdzenia – Nasi kochani goście

W miarę możliwości postarajcie się zaproszenia wręczać osobiście. Termin potwierdzenia ustalcie tak, aby osoby, które spóźniły się z odpowiedzią nie narażały Was na dodatkowe koszta.  Czasami jest już za późno by odzyskać pieniądze. Jeśli wymarzyliście sobie wielkie wesele na 300 osób jednak co chwile dostajecie informacje o kolejnych rezygnacjach nie załamujcie się. Jeśli 20 osób z rodziny nie może przyjechać, a Wasz budżet jest przygotowany na te talerzyki zaproście znajomych. Z doświadczenia wiem, że im więcej młodych osób na sali tym lepsza zabawa. Podczas wesela przede wszystkim mają być z Wami Ci, którzy cieszą się z Waszego szczęścia. Pamiętajcie również o tym, aby ustalić czy w dniu ślubu chcecie otrzymać wraz z życzeniami kwiaty, kupony lotto, książki, wino – nie zapomnijcie wspomnieć o tym na zaproszeniach!

Wszystko na głowie

Wesele to duże przedsięwzięcie. Nie każdego stać na wynajęcie wedding plannera, florysty i całego sztaby ludzi do obsługi. Są jednak sposoby jak ogarnąć całe przedślubne zamieszanie. Podczas spotkania każda moja Para Młoda otrzymuje poradnik, który pomoże Wam w usystematyzowaniu wszystkich spotkań, wydarzeń, terminów oraz wydatków związanych z weselem. Kup kalendarz, który będzie poświęcony tylko sprawą weselnym. Możesz również założyć przez google wspólny kalendarz z narzeczonym. Zapisujcie tam terminy, wysokości zaliczek oraz nr kontaktowe do wszystkich usługodawców. Pamiętaj żeby przed ślubem przekazać wszelkie namiary Świadkom tak aby to oni koordynowali podczas wesela wszelkie sprawy.

 

Jak zaplanować ślubny budżet

O pieniądzach się nie rozmawia. Moim zdaniem to problem, który sprawia, że wydajemy więcej niż powinniśmy. Przygotuj sobie plan budżetu waszego ślubu i wesela (otrzymasz wzór podczas podpisania umowy). Wypisz wszystkie wydatkipocząwszy od serwetek na stół skończywszy na sukni i garniturze. Pamiętaj, że są rzeczy na których możemy zaoszczędzić wykonując je samemu (winietki, zaproszenia, podziękowania) ale również takie, na które lepiej wydać więcej pieniędzy. Moim zdaniem warto rozróżnić rzeczy na te, które są wydatkiem na jeden dzień i te będące inwestycją w wspomnienia. Ustal wg tego co dla Was ważne listę poszczególnych „elementów” ślubu i wesela. Pierwsze z tych pozycji to firmy na których nie można oszczędzać. Wiadomo nie od dziś, że cena = jakość. I jasne, można trafić na tańszego i lepszego usługodawce, jednak w branży ślubnej na prawdę powyższa zasada sprawdza się w 90%. Najważniejsze to ustalenie jaki procent kwoty możemy wydać na poszczególne „działy tematyczne”np. Jedzenie (kołocz, jedzenie podczas wesela, koszt poprawin), Alkohol (wino, wódka, piwa), Transport (auto dla PM, autokar dla gości, kierowcy), Zabawa (Dj/Zespół), Wspomnienia (Fotograf, kamerzysta, fotobudka, kamera gopro dla gości, montażysta, księga gości) etc etc. Pomoże Wam to usystematyzować wszelkie wydatki.

Dobieramy obsługę na wesele idealne

Przy organizacji Waszego ślubu pracować będzie szereg osób. To od nich zależy czy ten wyjątkowy dzień wspominać będziesz z uśmiechem na twarzy. I tutaj nie żartuje. Nic nie psuje humoru bardziej niż nieudana fryzura lub spóźniający się kierowca. A poziom emocji, które będą Ci towarzyszyły będzie na najwyższym poziomie. Co zrobić aby wszystko było ok? Tak ja wspominałam w pierwszej części poumawiaj się na pokaz usług.

Kiedy już uznacie, że zatrudniliście ludzi którym ufacie. Poproście o omówienie umowy, którą z nimi podpisujecie. Najlepiej założyć najstraszniejszy scenariusz tego dnia. Czy jest jakieś zabezpieczenie w momencie kiedy np. fotograf rozchoruje się i nie będzie w stanie wykonać zlecenia? Wizażystka złamie rękę, a auto ślubne rozwali się na tydzień przed ślubem? Jak długo będzie grał zespół i ile kosztują dodatkowe godziny. Wypytaj o szereg dodatkowo płatnych usług. Wtedy dowiesz się czy nie będziesz musiała dopłacać do usługi które uznałaś, że są już w cenie. Oczywiście są sytuacje na które nie mamy wpływu i nikt nie planuje umawiając się na realizacje że chce zlecenie olać lub Was oszukać. Jednak warto mieć zabezpieczenie i pewność.

Nie oszczędzajcie! Florystka, wizażystka, fryzjerka, fotograf, kamerzysta, zespół/DJ – to oni mają największy wpływ na Wasze wspomnienia.

Jak wybrać idealną salę weselną

Co w sali sprawdza się najlepiej? To już zależy od Was i od gości. Zauważyłam że podział na część do jedzenia i część do tańczenia to super opcja. Jednak trzeba uważać na to czy na sali gdzie goście jedzą posiłki słychać muzykę z parkietu. Nie wiem jak Wy, ale cisza przerywana odgłosami sztućców lub głośnik nad głową gości utrudniający swobodną rozmowę nie powodują mojego uśmiechu. Ustalcie dokładnie jakie ozdoby będą przystrajały salę i stoły. Wybierzcie styl w jakim chcecie wesele oraz kolor przewodni. Czy zespół ma dodatkowe światła? Czy na sali nie będzie zbyt ciemno/jasno. Zapytaj czy możesz przyjść (jeśli wcześniej nie widziałaś) zobaczyć salę przed innym weselem organizowanym przed podpisaniem Waszej umowy. Zaplanuj układ stołów oraz miejsce w którym będziecie siedzieć. Wszystko zapisuj w notesie ślubnym tak aby za parę miesięcy kiedy do ślubu zostanie niewiele czasu móc odświeżyć sobie wszystkie potrzebne informacje. Podczas umawiania się z zespołem warto pokazać im zdjęcia sali tak aby mogli określić w którym miejscu będą rozkładać się ze sprzętem. Zadbaj o to aby stolik dla obsługi znajdował się przy dostępie do gniazdka elektrycznego. Również miejsce gdzie będzie „Scena” powinno mieć swoje kontakty. Przedłużacze porozkładane po sali nie wyglądają dobrze. Dodatkowo wystarczy chwila nieuwagi i na chwile zostajemy bez muzyki z niezręczną ciszą.

Wesele z dziećmi czy bez?

Dzieci na ślubie się nudzą. Zwłaszcza młodsze, które nie rozumieją o co chodzi i muszą usiedzieć przez godzinną msze w ciszy i spokoju. Czasami jest to dla nich na prawdę trudne. Jednak moim zdaniem to właśnie najmłodsi pomagają rozkręcić zabawę na sali weselnej. Wszyscy uśmiechają się na widok ich beztroskiej zabawy na parkiecie co pozwala na szybszą motywacje do zabawy pozostałych gości. Jeśli decydujesz się na zaproszenie gości wraz z dziećmi pamiętaj o tym aby przygotować do nich specjalne atrakcje. Animator jest najlepszym rozwiązaniem. Pamiętaj, że dorośli przyszli bawić się i świętować razem z Wami. Miłym prezentem z Waszej strony będzie zorganizowania osoby, która pozwoli im chwilę odpocząć od codziennych obowiązków. Fakt, czasami ceny za animatorów są wysokie. Jednak im wyższa cena tym lepiej zorganizowany czas. Jeśli szukasz tańszej opcji możesz poprosić kogoś ze znajomych aby zaopiekował się dziećmi. Przygotowane wcześniej zabawy oraz gry może poprowadzić np. sąsiadka studiująca pedagogikę. Jej przyda się to jako doświadczenie a Wy zyskujecie spokój i dobrą zabawę gości. Fajnie jeśli przy sali znajduje się plac zabaw, albo chociaż zabawki dla dzieci. Zapytaj o to podczas pierwszego spotkania z obsługą. Możesz przygotować parę wydrukowanych kolorowanek nawiązujących do tematyki ślubnej np. księżniczki w sukniach, samochody dla chłopaków. Pamiętaj, że dziecko które się nudzi jest nieszczęśliwe. A przecież na Waszym ślubie nie ma miejsca na smutki 🙂

Mała rzecz a cieszy – oryginalny prezent dla gości

Przyjęło się, że przy zastawie gości układamy małe prezenciki. Dobrze aby pasowały do klimatu wesela. Ostatnio zauważyłam trend w zamawianiu cukierków w zaprojektowanych papierkach z imionami Państwa Młodych i datą ślubu. Moim zdaniem cukierki to super pomysł, ale jako dodatek do słodkiego stołu. Osobiście wybrałabym coś trwalszego. Można zamówić np. brelok do kluczy, podkładkę pod kubek, długopis etc. Oferty firm wykonujących materiały promocyjne jest na prawdę duża. Im więcej gości tym niższa cena. Pamiątka zostaje na dłużej. Długopis sprawdzi się zwłaszcza kiedy planujemy mieć księgę gości. Fajnym pomysłem (tutaj się przyznam, że podpatrzony w jednym z programów o tematyce ślubnej) jest przygotowanie kartek na których goście zapisują obietnice względem Was i przywiązują je do baloników z helem. Można przygotować takie kartki ze zdjęć, które macie z sesji narzeczeńskiej. Księga gości sama w sobie jest super pomysłem. A jeśli dodatkowo obok znajdzie się polaroid lub fotobudka, tak aby goście mogli wkleić swoje zdjęcia to w ogóle rewelacja. Super zabawa i dodatkowa atrakcja. Warto zastanowić się czy będziecie wręczali prezent dla świadków podczas wesela czy na poprawinach. Oraz najważniejsze to przygotowanie podziękowania dla rodziców. Ale ten temat rozwinę w kolejnej części Poradnika Panny Młodej.

Pierwszy taniec – zgroza Pana Młodego…

i nie tylko. Bardzo dużo par młodych stresuje się na myśl o pierwszym tańcu. Jeśli do nich nie należysz – super! Problem pojawia się gdy obydwoje z tańcem się nie lubicie, a zrezygnować z niego troszkę głupio. Najważniejsze to wybór piosenki. Niech to będzie utwór, który dobrze Wam się kojarzy. To Wasz pierwszy taniec i możecie wybrać piosenkę, która w tekście nie ma co drugi akapit słowa „kocham”. Zobaczcie czego lubicie słuchać i niech to będzie TO. Na Wasze szczęście po mniej więcej drugiej minucie goście zaczną się nudzić więc spokojnie możecie poprosić zespół/dj aby w danym momencie utwór zaczął ściszać. Najlepiej aby była już nagrana wersja skrócona. Ciężko czasami wytłumaczyć o który dokładnie moment nam chodzi, zwłaszcza osobie która utworu nie zna.

Jak przygotować się do pierwszego tańca? 

Najważniejsze moim zdaniem to wrzucić na luz. Nikt nie będzie oceniał Waszych umiejętności. Chodzi tylko o to abyście rozpoczęli wspólną zabawę. Jeśli wszyscy postrzegają Was jak wyluzowanych ludzi nie tańczcie na siłę układów rodem z królewskiego dworu (no chyba, że potraficie;)). Wiele razy widziałam Pary Młode, które wychodząc na środek sali wyglądali jakby był to najgorszy dzień ich życia. Ba, miny na zdjęciach z pierwszego tańca mogłabym opublikować pt. „Najbardziej nieszczęśliwa para ever”. Zadam Ci jedno pytanie. Po co? Po co masz się stresować i denerwować? Jeśli zapomnisz kroków lub się pomylisz – wiesz  o tym tylko Ty. Chcesz znać przepis na idealny pierwszy taniec? Dobra zabawa i Wasza miłość.

fotograf slubny siemianowice

Uważasz, że to co napisałam może przydać się Twoim znajomym?
Udostępnij wpis na swoim FB!