W Internecie pełno jest poradników co zrobić aby Wasz ślub i wesele były na prawdę wyjątkowy. Dla wszystkich moich Par Młodych postanowiłam dodać swoje parę pomysłów i uwag. Ci, który mnie znają, wiedzą, że wolę omówić to co może pójść źle po to aby uniknąć niemiłych niespodzianek. Jeśli czytając poniższy post poczujesz negatywne emocje, zdaj sobie sprawę, że podczas Waszego ślubu nie będą one Wam już towarzyszyły 🙂

1.jpg

  1. Próbowanie usług

Jeśli jesteś osobą, która lubi mieć wszystko dopięte na ostatnią chwilę sprawdź jakość usług oferowaną przez firmy, z którymi zamierzacie współpracować. Obowiązkowo umów się na obiad w sali/restauracji w której chcecie mieć wesele (najlepiej przyjść nie zgłaszając, że chcecie wynająć sale. Sprawdzicie wtedy czy obsługa jest miła oraz czy dania są smaczne). Wybierzcie się na ślub który odprawiać będzie Wasz ksiądz. Przed randką z narzeczonym lub wieczorem panieńskim wybierz się na próbną fryzurę i make up (makijaż i fryzura mają nie tylko być efektowne ale również pozwolić Ci na normalna zabawę przez co najmniej 10 godzin. Jeśli zobaczysz, że kok się rozpadł, a po cieniach na powiekach zostało już tylko wspomnienie – nie łudź się, że w dniu ślubu będzie inaczej. Po prostu zmień salon:)).  Co z usługami fotografa? Sesja narzeczeńska jest tym czego potrzebujecie. Uwierzcie mi. Podczas sesji nie tylko zobaczysz jak pracuje Wasz fotograf. Sprawdzicie czy rozumiecie swoje oczekiwania oraz będzie to okazja aby pozbyć się stresu, który często pojawia się kiedy ktoś celuje w Nas aparatem. Po co Wam te zdjęcia? Jeśli argument pamiątki na całe życie to za mało, to zdjęcia możecie wykorzystać na zaproszeniach, podziękowaniach, filmiku o Waszym związku prezentowanym podczas ślubu. Warto na sesje zaprosić też kamerzystę (jeśli również planujecie go wynająć) aby nagrał mini filmik, który wyświetlicie w trakcie oczepin.

Sesja narzeczeńska śląsk

2. To Wasze święto!

Mimo, że wiele osób będzie chciało Wam pomóc i doradzić. Pamiętajcie, że to Wasze święto. Nie jesteście przekonani do grajka który będzie „grał na wyjście”? Nie bierzcie go. Nawet jeśli rodzice powiedzieli, że za niego zapłacą. Babcia każe zaprosić jakiś ludzi, których nigdy nie widziałaś na oczy – nie zapraszaj ich. Jest wiele zwyczajów, które starsi próbują wymusić na młodych. Miliony rzeczy, które wypada i nie wypada. Najważniejsi tego dnia jesteście WY dlaczego nie dajcie się presji otoczenia. Wszystkim i tak nigdy nie dogodzicie. Najpiękniejszy dzień w Waszym życiu ma budzić w Was pozytywne emocje. To początek Waszego wspólnego życia i nikt nie będzie przez nie szedł za Was 🙂

fotograf ślubny siemianowice śląskie

3. Zaproszenia i potwierdzenia – Nasi kochani goście

W miarę możliwości postarajcie się zaproszenia wręczać osobiście. Termin potwierdzenia ustalcie tak, aby osoby, które spóźniły się z odpowiedzią nie narażały Was na dodatkowe koszta.  Czasami jest już za późno by odzyskać pieniądze. Jeśli wymarzyliście sobie wielkie wesele na 300 osób jednak co chwile dostajecie informacje o kolejnych rezygnacjach nie załamujcie się. Jeśli 20 osób z rodziny nie może przyjechać, a Wasz budżet jest przygotowany na te talerzyki zaproście znajomych. Z doświadczenia wiem, że im więcej młodych osób na sali tym lepsza zabawa. Podczas wesela przede wszystkim mają być z Wami Ci, którzy cieszą się z Waszego szczęścia. Pamiętajcie również o tym, aby ustalić czy w dniu ślubu chcecie otrzymać wraz z życzeniami kwiaty, kupony lotto, książki, wino – nie zapomnijcie wspomnieć o tym na zaproszeniach!

fotograf ślubny siemianowice śląskie

4. Wszystko na głowie

Wesele to duże przedsięwzięcie. Nie każdego stać na wynajęcie wedding plannera, florysty i całego sztaby ludzi do obsługi. Są jednak sposoby jak ogarnąć całe przedślubne zamieszanie. Kup kalendarz, który będzie poświęcony tylko sprawą weselnym. Możesz również założyć przez google wspólny kalendarz z narzeczonym. Zapisujcie tam terminy, wysokości zaliczek oraz nr kontaktowe do wszystkich usługodawców. Pamiętaj żeby przed ślubem przekazać wszelkie namiary Świadkom tak aby to oni koordynowali podczas wesela wszelkie sprawy.

fotograf slubny siemianowice

5. Budżet

O pieniądzach się nie rozmawia. Moim zdaniem to problem, który sprawia, że wydajemy więcej niż powinniśmy. Przygotuj sobie plan budżetu waszego ślubu i wesela (otrzymasz wzór podczas podpisania umowy). Wypisz wszystkie wydatkipocząwszy od serwetek na stół skończywszy na sukni i garniturze. Pamiętaj, że są rzeczy na których możemy zaoszczędzić wykonując je samemu (winietki, zaproszenia, podziękowania) ale również takie, na które lepiej wydać więcej pieniędzy. Moim zdaniem warto rozróżnić rzeczy na te, które są wydatkiem na jeden dzień i te będące inwestycją w wspomnienia. Ustal wg tego co dla Was ważne listę poszczególnych „elementów” ślubu i wesela. Pierwsze z tych pozycji to firmy na których nie można oszczędzać. Wiadomo nie od dziś, że cena = jakość. I jasne, można trafić na tańszego i lepszego usługodawce, jednak w branży ślubnej na prawdę powyższa zasada sprawdza się w 90%. Najważniejsze to ustalenie jaki procent kwoty możemy wydać na poszczególne „działy tematyczne”np. Jedzenie (kołocz, jedzenie podczas wesela, koszt poprawin), Alkohol (wino, wódka, piwa), Transport (auto dla PM, autokar dla gości, kierowcy), Zabawa (Dj/Zespół), Wspomnienia (Fotograf, kamerzysta, fotobudka, kamera gopro dla gości, montażysta, księga gości) etc etc. Pomoże Wam to usystematyzować wszelkie wydatki.

IMG_5547.jpg

Zobacz kolejne 5 punktów poradnika Panny Młodej 🙂ZAPRASZAM!
Masz wątpliwości, pytania, brakuje Ci pomysłu? Napisz do mnie wiadomość. Podczas spotkania podpowiem Ci parę sprawdzonych sposobów na udane wesele!

Uważasz, że to co napisałam może przydać się Twoim znajomym?
Udostępnij wpis na swoim FB!

Szada Fotografia