Bukiety ślubne – Planując ślub Panna Młoda powinna postarać się o spójny odbiór całego przyjęcia. Dlatego własnie wybieramy kolor przewodni do którego dopasowujemy dekoracje oraz kwiaty. Czy ustalenie koloru jest najważniejsze, z doświadczenia mogę powiedzieć, że

wpływa to bardzo dobrze na efekt wizualny. Jako fotograf ślubny uwielbiam dobrze zorganizowane przyjęcia ślubne. Te na których od pierwszego rzutu oka wiem, że wszystko będzie dobrze współgrało – czyli też ładnie wyglądało na zdjęciach ślubnych. Postanowiłam w ramach Poradnika Panny Młodej, podzielić się z Wami paroma przemyśleniami dotyczącymi własnie bukietów ślubnych.

Mam dyplom technika architektury krajobrazu. W czasie szkoły uczyłam się wielu rzeczy dotyczących roślin. Jednak florystą nie jestem. Wszystko napisane poniżej to wnioski płynące z obserwacji. Podczas pracy przy weselach poznałam kilka osób zawodowo zajmujących się dekoracjami z żywych kwiatów. Floryści po krótkiej rozmowie z Parą Młodą, zobaczeniu zdjęć sali ślubnej zaproponują Wam najciekawsze rozwiązania.

Bukiet ślubny – tylko dla Panny Młodej czy też świadkowej?

Co miasto to inny zwyczaj. Zdarza się się bukiet ślubny niesie nie tylko Panna Młoda, ale również otrzymuje go świadkowa. Podzielone są również tradycje związane z momentem wręczania bukietu przez Pana Młodego. Najczęściej spotykane w woj. Śląskim jest wręczenie kwiatów po przyjściu Młodego po Panną Młodą (po ewentualnych wykupinach, które zdarzają się coraz rzadziej). Wtedy też Młoda przypina butonierkę w klapę marynarki. I tutaj też pojawia się problem. Często Panna Młoda na dzień ślubu decyduje się przedłużyć paznokcie. Butonierki montowane są na agrafkach.

Wykonanie tak drobnej czynności jak dopięcie i zamontowanie kwiatków w odpowiednim miejscu sprawia Ci problem, nie  męcz się na siłę. Wiadomo, że mając długie paznokcie, zapięcie agrafki może być bardzo trudne. Poproś kogoś o pomoc lub np. popróbuj przypinanie przypinek przed tym wyjątkowym dniem ślubu 🙂

To czy zdecydujesz się na dodatkowy bukiet dla Świadkowej zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Często w sytuacjach podczas wyjścia lub już w trakcie ceremonii to Świadkowa przytrzymuje Twój bukiet. Tak samo wygląda sprawa podczas składania życzeń przez gości weselnych. Świadkowa pomaga Wam w odbieraniu prezentów – co wtedy zrobi ze swoim bukietem? Niby są to szczegóły, jednak warto to nich pomyśleć. Z drugiej strony na zdjęciach bardzo dobrze wyglądają każde dodatkowe ozdoby (oczywiście te pasujące i z klasą;)). Jak rozwiązać ten „problem” zorganizuj dodatkową osobę, która będzie trzymała bukiety lub miejsce gdzie możecie je odłożyć np. podczas życzeń lub już na sali weselnej.

Jak duży bukiet ślubny wybrać?

Kiedy mamy już wybrany kolor przewodni, znalazłyśmy już inspiracje różnych bukietów, które nam się podobają czas wybrać odpowiedniego florystę, który bukiet wykona. Często Panny Młode nastawiają się na konkretne kwiaty, które powinny w wiązance się pojawić. Warto pamiętać o tym w jakim miesiącu odbywać się będzie wesele. Może się okazać że wymarzone kwiaty są dostępne w marcu, także na listopadowe przyjęcie zdobycie ich jest nie tyle bardzo trudne co wręcz niemożliwe.

Wybierając się do florysty (specjalnie używam stwierdzenia florysta, dlatego, że w wielu kwiaciarniach nie stosuje się aktualnych trendów. Panie pracujące tam nauczyły się fachu wiele lat temu i nie śledzą nowości oraz modnych rozwiązań. Florysta jest na bieżąco, rozwija się podczas kursów i szkoleń.) warto poprosić o zdjęcia ostatnio wykonanych bukietów. Poznasz po tym czy osoba zna się na rzeczy i ma zgodną z Tobą wizję tego, jak powinny wyglądać kwiaty na Waszym Weselu. Powiedz kiedy odbywa się przyjęcie najlepiej pokaż zdjęcia sukni, którą wybrałaś. Dopasowanie rozmiaru bukietu ślubnego zależy od Twojego wzrostu oraz stylu sukni.

Zasuszać czy nie – przesądy ślubne

Przesądy ślubne są czymś co uwielbiam. Nie chodzi o to aby wierzyć w nie bezgranicznie, jednak są one wpisane w tradycje zaślubin danego regionu. Skoro prababka, babka i mama podczas wesela pilnowały aby mieć:

  • coś białego – symbol czystości i wierności
  • coś niebieskiego – zapewnia potomstwo i wierność męża
  • coś używanego – zapewnia w razie przyszłych kłopotów pomoc najbliższych
  • coś pożyczonego – zapewnia to sympatię i dobre stosunki z teściami
  • coś nowego – gwarantuje nam bogactwo

To dlaczego miały byśmy zrezygnować z tej tradycji? Jestem dużą zwolenniczką przesądów. A i babcia jest wtedy szczęśliwsza i nie płacze pół dnia bo, wnuczka ma perły, a perły to łzy i na pewno jej się ślub nie uda 🙂

Indywidualnie możesz dobrać sobie te przesądy, które Ci odpowiadają. Po prostu żeby ten dzień ślubu był owiany dodatkową magią. Możesz też wszystko olać. Dlaczego? Bo to Wasz wyjątkowy dzień i najważniejsza jest Wasza miłość.

Oczepinowy rzut…

No właśnie czym? Do wyboru mamy: bukiet, welon, podwiązka. Przyjęte jest w zachodniej kulturze, że rzuca się bukietem. U nas jeszcze dominuje welon. Zastanów się co bardzie się sprawdzi. Czy bukiet przeżyje upadek – nie zawsze pierwszy rzut okazuje się skuteczny i kwiaty lądują na podłodze. Warto też zwrócić uwagę na żyrandole na salach weselnych. Nie ustawiaj się tak aby na linii lotu były przeszkody np. w postaci kryształowych ramion lampy. Czy podczas pleneru ślubnego chcesz aby bukiet był z Wami? Oczywiście dotyczy to sesji innego dnia ale w miarę szybko by kwiaty jeszcze było w stanie „zapozować” 🙂 Usiądź i wyobraź sobie jak chciałabyś aby wyglądały Wasze oczepiny. Dobierz to co Twoim zdaniem jest najbardziej odpowiednie.

Dzień ślubu jest na prawdę wyjątkowy. Przygotowywanie tego wydarzenia trwa min. 3 miesiące. Masz więc czas aby zaplanować wszystko tak, aby było jak w Waszych marzeniach. Im dokładniej przygotujecie się do wszystkich ważnych momentów tym spokojniejsi będziecie w dniu wesela. A kiedy obudzicie się rano w dzień ślubu niech się dzieje co chce. Świadkowie czuwają, Wy jesteście szczęśliwi i nic złego się nie wydarzy. Moje Pary Młode często wspominają, że uspokoiły się dopiero jak mnie zobaczyły. A ja wtedy wiem, że jestem w odpowiednim miejscu i robię to co kocham.

Jeśli jeszcze nie wybraliście swojego fotografa – zapraszam do kontaktu.